ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Szkła firmy Optima
  • kmar
    Posty: 0
    Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:01
    Lokalizacja: Warszawa

    Szkła firmy Optima

    autor: kmar » 06 grudnia 2015, 18:19

    Cześć,
    z góry mówię, że jestem okularowym laikiem. Wyszła mi wada astygmatyzmu -1,5/-0,75 i optometrysta w związku z tym wystawił mi receptę na okulary
    Poszedłem z tym do optyka. Jako że potrzebuję okularów głównie do komputera (i tak abyła recepta) poprosiłem o proste szkła z antyrefleksem, bez innych bajerów. Zostały mi zaproponowane szkła polskiej firmy Optima z Zawiercia, po 130 zł sztuka (czyli nie jakoś super tanio, z tego co widziałem).
    Kupiłem je - tylko mam pewne wątpliwości. Po pierwsze, na torebkach jest nieprawidłowy znak CE. Nie znalazłem też żadnej wytwórni szkieł okularowych na terenie Zawiercia (są tylko zakłady Optopolu). Nie ma też praktycznie w internecie informacji o tym producencie.
    Okulary mam od piątku, gdy próbuję je nosić to boli mnie głowa (co jest ponoć normalne), zaś przy przesuwaniu głową odkształca mi się obraz.
    Czy ktoś miał tutaj do czynienia z tą firmą? Trochę boję się, że kupiłem bubla. Pal licho pieniądze, ale żeby mi się nie pogorszył wzrok... Uprzejmie proszę o poradę.
    Skany torebek:
    http://imgur.com/a/AoKeH
    Szczególnie chodzi mi o nieprawidłowy znak CE (http://www.oznakowanie-ce.pl/dodatki/bl ... xport.html)
  • Rafu75
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 18
    Rejestracja: 09 września 2013, 20:23
    Lokalizacja: Kielce

    autor: Rafu75 » 07 grudnia 2015, 11:27

    WItam,jezeli wyszla faktyczna wada tyle co jest napisane w poscie i takie zostaly dane okulary to jeszcze z tydzien zakladac i zdejmowac i probowac.Jezeli nic nie da powrot do specjalisty.Na marginesie....jezeli jest wada wzroku to ona nie znika po odejsciu od komputera.Jest caly czas i proponuje caly czas nosic okulary bo potem beda wieksze problemy.Dotychczas prawdopodobnie operowal Pan tym okiem,gdzie jest mniejszy cylinder,a drugie bylo "wyłączone".I na drugi raz prosze z recepty spisywac wszystko co jest,lacznie ze sfera i osiami to takze ulatwic moze "diagnoze".:)
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 07 grudnia 2015, 14:44

    W centralnej ewidencji nie ma jeszcze wszystkich firm. Trzeba by sprawdzić w gminie.
    Optima ma swoją stronę w Internecie. Adres ma pan na torebkach i tutaj
    Z opisu na torebkach wynika, że są to soczewki o średnicy 75 mm wykonane z Trivexu. Jednak nie zgadza się indeks i inne własności dla tego materiału, podane na stronie Optimy.. Jaką ma pan dokładnie moc soczewek zapisaną na recepcie?
    Pisze pan, że ma pan astygmatyzm -1,5 / -0,75, natomiast moc soczewek wg torebek jest: jedna ma moc 0,00/ -1,25, a druga -0,25/-0,75.
    Nie wiem jaką ma pan oprawkę, ale Trivex (jeżeli to w ogóle jest Trivex, o czym niżej) najczęściej oferuje się do opraw bezbramkowych, wymagających wiercenia soczewek (tzw. patentów), ewentualnie „na żyłkę”. W pełnych oprawach, jeżeli nie ma specjalnych wymagań co do wytrzymałości mechanicznej soczewek, na ogół nie ma potrzeby ich stosowania. Oczywiście decyduje wola użytkownika. Jeżeli chciał pan zwykłe soczewki, to wystarczyłyby w indeksie 1,5, których koszt jest na poziomie 100 – 130 zł, ale za parę wraz z kosztem montażu. Dodatkowo ich właściwości optyczne są najlepsze z wszystkich materiałów organicznych stosowanych w produkcji soczewek .okularowych. Jeżeli materiał soczewek, które ma pan zamontowane, ma rzeczywiście takie parametry jak Optima podaje na swojej stronie internetowej, to pod względem właściwości optycznych jest to materiał raczej z najniższej półki. Czy od tego popsuje się wzrok? Nie i pana dyskomfort może wynikać raczej z ewentualnej błędnej mocy soczewek lub niedokładności montażu. A być może jest to tylko sprawa adaptacji do okularów i po kilku dniach używania okularów wszystko będzie dobrze.
    Te soczewki są ciekawe. Jeżeli chce pan uzyskać więcej informacji na temat tych soczewek, to proszę skopiować cały poniższy tekst i wysłać na adres firmy: biuro@optima.nom.pl
    Odpowiedź Optimy może być ciekawa..


    W ofercie waszych soczewek jednoogniskowych znalazłem coś takiego:
    Indeks 1,58
    Liczba Abbego 32
    Gęstość 1,20
    - cieńsze i lżejsze od plastikowych soczewek
    - zredukowana aberracja chromatyczna
    W związku z tym mam kilka pytań:
    1. Z czego są te soczewki, jeżeli nie są soczewkami plastikowymi? Piszecie, że są cieńsze i lżejsze od plastikowych., a więc to coś innego niż plastik.
    2. W jaki sposób zredukowano aberrację chromatyczną?
    3. Co to za materiał soczewek?
    4. Kto jest producentem tych soczewek?
    Wszędzie gdzie szukałem Trivex ma indeks refrakcji 1,53, liczbę Abbego 45 i gęstość ok. 1,1. Indeks 1,58, liczba Abbego 32 i gęstość 1,2 wskazują raczej na poliwęglan.
    Ostatnio zmieniony 07 grudnia 2015, 14:46 przez mexx, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości