ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Dobór okularów dla wady podobnej do achromatopsji
  • kr3cik
    Posty: 0
    Rejestracja: 04 września 2015, 14:18
    Lokalizacja: Opole

    Dobór okularów dla wady podobnej do achromatopsji

    autor: kr3cik » 04 września 2015, 14:45

    Witam.

    Od urodzenia cierpię na poważną wadę wzroku o podłożu naurologicznym (częściowa atrofia nerwu wzrokowego o objawach bardzo podobnych do achromatopsji, t.j. światłowstręt, oczopląs, daltonizm,, to te najważniejsze.
    W związku z tym, że kilka lat temu zorientowałem się, że okulary korekcyjne nie robią mi żadnej różnicy względem zerówek, przerzuciłem się z korekcyjnych fotochromów na wytrzymalsze, lepiej chroniące przed słońcem i praktyczne sportowe przeciwsłoneczne.

    Chciałbym prosić o pomoc w doborze jakiegoś modelu, ewentualnie o możliwościach zamówienia i gdzie można takie zrealizować w korzystnej cenie.
    Okulary dobieram pod światłowstręt i codziennego, praktycznie całodniowego użytku, a więc potrzebuję:
    -oprawka koniecznie z poliwęglanu, skłaniam się także ku soczewkom z tegoż tworzywa, bo plastik się niestety rysuje, nawet utwardzany ma odpryski,
    -szkła mocno przyciemniane,
    -polaryzacja,
    -antyrefleks,
    -filtry zabezpieczające oko oczywiście, ale to chyba ma każdy porządny model,
    -bardzo istotny jest również kształt oprawki - sportowy, przylegający do twarzy tak, aby "obudowywał" oczodół (czyli podłóżne w poziomie, nie żadne okrągłe "muchy"-z resztą to mają być męskie oprawki, najlepiej czarne lub zbliżone, bo wtedy nadają się do uniwersalnych zastosowań), ale bez pełnej bocznej zabudowy, bo powoduje to dyskonfort przy poceniu się, zwłaszcza latem,
    -fajnie, gdyby soczewki były hydrofobowe (by nie parowały w deszczu czy zimą),
    -oleofobowe też mile widziane, ale nie konieczne,
    -podejrzewam, że odpowiednie będą soczewki szare lub brązowe (kolorów i tak żadnych nie rozpoznaję) o stopniu zabarwienia cat 4 (światłowstręt mam bardzo silny), ale poprawcie mnie, jeśli się mylę,
    -być może korzystna byłą by tu również powłoka lustrzana?

    Jeśli chodzi o cenę, to ciężko mi się określić,m ponieważ być może udało by mi się zdobyć dotację z NFZ, więc rozpatrzę wszystkie propozycje.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Ciężko się przekopać samemu przez te wszystkie oferty...

    PS: pozwolę sobie podać link do artykułu, na którym bazowałem.
    Ostatnio zmieniony 04 września 2015, 14:46 przez kr3cik, łącznie zmieniany 3 razy.
  • Rafu75
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 18
    Rejestracja: 09 września 2013, 20:23
    Lokalizacja: Kielce

    autor: Rafu75 » 05 września 2015, 09:00

    Nie za wiele moze pomoge,ale odradzam poliweglan,jezeli chodzi o wytrzymalosc na zarysowania.Poliweglan moze i jest wytrzymalszy na zlamania,uszkodzenia,ale niestety rysuje sie bardziej niz zwykla soczewka.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości