ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Nieostry obraz po wymianie szkieł
  • lukasxyz
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 czerwca 2014, 11:35
    Lokalizacja: Radom

    Nieostry obraz po wymianie szkieł

    autor: lukasxyz » 10 czerwca 2014, 12:07

    Witam Wszystkich
    Mój problem polega na tym że po wymianie oprawek na delikatniejsze optyk zaproponował mi szkła w wyższym indeksie (coś około 1,6) z antyrefleksem aby obniżyć wagę i grubość szkieł.
    Niestety po tej wymianie zauważyłem problemy z czytaniem np napisów na filmie czy liczb z tablic świetlnych (normalnie też ale jest to mniej odczuwalne). Zaczęliśmy szukać przyczyny i pierwszym krokiem była rezygnacja z antyrefleksu ponieważ wcześniej go nie miałem i było podejrzenie że może to wina tej powłoki.
    Później padło że może asferyczne są dla mnie nieodpowiednie i była wymiana na sferyczne - jeszcze gorzej.
    Wymiany nic nie pomagały więc została sprawa indeksu szkieł - przyniosłem nawet stare okulary na pół głowy w których tego problemu nie ma - kupiłem za 10 zł okulary z marketu również czytałem w nich napisy na filmie bez problemu - dlatego kolejne szkła które mam obecnie to JAI KUDO w indeksie 1,50 uncoated +4,0
    Widzę w nich najlepiej z testowanych modeli ale wciąż to nie jest to - czasami wolę zdjąć okulary żeby przeczytać napisy na filmie czy pasek info w telewizorze.
    Patrząc pod różnymi kątami znajduję punkty w których ostrość jest jak trzeba bez tych powiedzmy rozszczepień ale dawniej przez 20 lat nie miałem takich problemów mimo nastu wymian szkieł. Dziwna jest też opcja że w okularach z marketu też widzę dobrze niezależnie od kąta patrzenia.
    Chciałem nawet przełożyć szkła z marketu do moich oprawek ale materiał jest taki że topi się w trakcie wiercenia.
    Co zmieniło się w tym temacie w ostatnich latach że zaczęły się takie problemy i co mogę jeszcze spróbować aby wrócić do obrazu ze starych okularów - może inny materiał może jeszcze inny indeks - będę wdzięczny za wyjaśnienie i podpowiedzi.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 01 lipca 2014, 00:28

    Sprawa dziwna. Nie wiem jakim cudem powłoki USZLACHETNIAJĄCE mają negatywnie wpłynąć na jakość widzenia. Jak sama nazwa wskazuje "uszlachetniają" tą soczewkę. Szczerze wątpię w to, że antyrefleks ma niekorzystny wpływ na jakość widzenia. Problemem jest pewnie ustawienie punktów montażowych soczewek, duża różnica w ich ustawieniu w porównaniu ze starymi okularami lub gorsza jakość soczewek. Dla ciekawości spytam jaka moc jest obecnie przypisana przez specjalistę oraz jaka była poprzednio? Indeks może przyczynić się do zauważania aberracji chromatycznej ale jest to mało prawdopodobne przy 1.6 Bardziej zwróciłbym tutaj uwagę na konstrukcję asferyczną, która nie wybacza błędów montażowych. Być może coś zostało źle ustawione (warto skonsultować z innym optykiem). Co do okularów z marketu to pozostawię bez komentarza.
    Adek
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości