ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
Jai Kudo szkła asferyczne, indeks 1.67 - rozczarowanie:(
  • Amarena
    Posty: 0
    Rejestracja: 27 maja 2014, 11:01
    Lokalizacja: Sieradz

    Jai Kudo szkła asferyczne, indeks 1.67 - rozczarowanie:(

    autor: Amarena » 27 maja 2014, 14:32

    Witam!
    Proszę o opinie, bo już zaczynam wątpić czy mam rację... Dotychczas miałam okulary ze szkłami o indeksie 1.60, szkła plastikowe z antyrefleksem, niestety nie pamiętam jakiej firmy, bo robione 5 lat temu. (moc OP - 6,5, OL - 6,0).
    Teraz odebrałam nowe okulary ze szkłami asferycznymi o indeksie 1.67 firmy Jai Kudo.
    Niestety mimo zapewnień o wyższej estetyce takiego rozwiązania jestem rozczarowana, bo nowe okulary nie różnią się od tych starych; mało tego, mam wrażenie, że szkła są jeszcze grubsze, a na pewno cięższe.
    Sprzedawca twierdzi, że taki efekt dała większa oprawka i nie przeczę - ma to wpływ przy grubszej na brzegach soczewce do dali, ale przecież dołożony jest większy indeks + szkła asferyczne... Przy takiej mocy szkieł nie oczekuję cudu, ale myślę, że w związku z powyższym powinna być chociaż minimalna różnica w grubości tych szkieł??
    Szkła w obu oprawkach są szerokości 50 mm, wysokości: 29 mm (stare) i nowe 30 mm - czy taka różnica może mieć aż taki wpływ na wygląd szkieł?
    Załączam zdjęcia, http://tufotki.pl/lgPiL - szczególnie prawych szkieł, bo w lewym jest dołożone 0,50 dioptrii, więc nie będzie miarodajne, bardzo proszę o opinie fachowców, których tu jak czytam, nie brakuje :tak:
    Ostatnio zmieniony 27 maja 2014, 19:22 przez Amarena, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 27 maja 2014, 15:24

    Dostala Pani torebki po soczewkach?
  • Amarena
    Posty: 0
    Rejestracja: 27 maja 2014, 11:01
    Lokalizacja: Sieradz

    autor: Amarena » 27 maja 2014, 15:36

    LEMUR pisze:Dostala Pani torebki po soczewkach?
    Tak, mam opakowania, wszystko się niby zgadza: Jai Kudo, 1.67 Aspheric Hmar, S - 6,50, C +0.00

    Chodzi mi jedynie o niezależną opinię osób, które zajmują się tym na codzień - czy szkła o podanych parametrach i wielkości (50 mm x 30 mm) mogą mieć taką grubość na brzegach - trochę ponad 60 mm. Bo jeżeli to norma to nie drążę dalej tematu...
    Ostatnio zmieniony 27 maja 2014, 19:22 przez Amarena, łącznie zmieniany 2 razy.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 28 maja 2014, 19:59

    Niestety mimo zapewnień o wyższej estetyce takiego rozwiązania jestem rozczarowana, bo nowe okulary nie różnią się od tych starych; mało tego, mam wrażenie, że szkła są jeszcze grubsze, a na pewno cięższe.
    Niestety, ale to dość typowe zachowanie „optyków”.
    Należało się spodziewać, że tak będzie, ponieważ różnica indeksu jest niewielka i np. dla średnicy soczewki 60 mm, różnica grubości pomiędzy indeksem 1,6 i 1,67 będzie na poziomie 0,3 – 0,4 mm w zależności od grubości środkowej. Dla oprawki szerokości tarczy 50 mm i mostka 18 mm, można oczekiwać grubości krawędzi (przy PD 62) około 5,9 – 5,6 mm. Soczewki w indeksie 1,6 na ogół również mają konstrukcję asferyczną, a poza tym, asferyczność powierzchni dla soczewek ujemnych nie skutkuje rewelacyjnym zmniejszeniem ich grubości, jeżeli ma być zachowana przyzwoita optyka w obszarach pozaosiowych. Z kształtu opraw wynika, że w nowych okularach tarcza jest nieco większa i co ważniejsze, ma kształt wymuszający z pewnością zastosowanie nieco większej średnicy soczewki. Górna część soczewki w narożniku przy skroni w starych okularach opada w dół, a w nowych jest poziomo, a nawet lekko uniesiona w górę. W tym miejscu prawdopodobnie jest największa grubość soczewki. Nieco więcej zamontowanej soczewki (większa jej objętość), przy nieco większym ciężarze właściwym materiału z indeksem 1,67 niż 1,6, musi oczywiście powodować większy ciężar. Estetykę okularów w tej oprawce można byłoby prawdopodobnie nieco poprawić, montując soczewkę tak, aby od frontu była ona równo z powierzchnią oprawy (teraz jest chyba nieco zagłębiona), co spowodowałoby zmniejszenie części wystającej z tyłu.
    Wszystko co napisałem optyk powinien wiedzieć i – moim zdaniem –odradzić zmianę indeksu w tym przypadku. Tym bardziej, że pomimo prawdopodobnie znacznie wyższej ceny, materiał soczewki w indeksie 1,67 jest znacznie gorszy pod względem optycznym, niż w indeksie 1,6.
  • Amarena
    Posty: 0
    Rejestracja: 27 maja 2014, 11:01
    Lokalizacja: Sieradz

    autor: Amarena » 28 maja 2014, 23:51

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
    Czyli i ja mam rację i optyk pewnie też, z tą różnicą, że ja o tych wszystkich zależnościach nie muszę mieć pojęcia, a on powinien...

    Mogę jeszcze spróbować zmienić oprawki na mniejsze, ale niestety nie poprawi to jakości materiału soczewki pod wzglądem optycznym i podejrzewam, że nawet przy węższych oprawkach te szkła nie będą wyglądały zadowalająco.

    Co Pan radzi w takiej sytuacji? Czy jest jakaś podstawa do złożenia reklamacji? bo w zasadzie szkła są zgodne z zamówieniem, oprawki też, robota wykonana, a według optyka okulary wyglądają rewelacyjnie przy takiej mocy, heh :mur:

    A mnie szlag trafia, bo soczewki za ponad 300,00 zł, cudownie cieńsze i bardziej płaskie (o ok. 48%) w stosunku do standardowych szkieł nie różnią się od tych jakie nosiłam 20 lat temu, o rzekomym zniwelowanym "efekcie denka od butelki" nie wspominając;)
    Ostatnio zmieniony 28 maja 2014, 23:54 przez Amarena, łącznie zmieniany 1 raz.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 29 maja 2014, 08:58

    A mnie szlag trafia, bo soczewki za ponad 300,00 zł, cudownie cieńsze i bardziej płaskie (o ok. 48%) w stosunku do standardowych szkieł nie różnią się od tych jakie nosiłam 20 lat temu,
    Rzecz w tym, że różnią się od tych sprzed 20 lat. Są często gorsze, chociaż ładniejsze. O jakości optycznej soczewek decyduje materiał z jakiego są wykonane i ich konstrukcja. A im bardziej płaska soczewka, tym gorsza jej konstrukcja.
    Czyli i ja mam rację i optyk pewnie też, z tą różnicą, że ja o tych wszystkich zależnościach nie muszę mieć pojęcia, a on powinien...
    Dokładnie tak. Czy ma pani możliwość reklamowania? Tak jak pani pisze, to sprawa z zakresu etyki zawodowej, a ta, nie tylko w tej branży, jest obecnie pojęciem raczej abstrakcyjnym. Mimo tego próbowałbym, spokojnie, negocjować chociaż obniżenie ceny do soczewek w indeksie 1,6. Jeżeli firma dba o swój wizerunek powinna być elastyczna, a na przyszłość może zapamięta, że lepiej przedstawić klientowi wszystkie za i przeciw i wybrać naprawdę najkorzystniejsze rozwiązanie i co ważne - dla klienta, a nie dla siebie. Chyba, że nie ma o tym wszystkim pojęcia, bo i to, niestety, zdarza się dość często. Wówczas pozostaje jedynie poszukać w przyszłości bardziej profesjonalnej firmy.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 02 czerwca 2014, 00:17

    Dla ciekawosci sprawdzilbym jeszcze polozenie punktow montazowych w starej i nowej oprawie. Byc moze 20 lat temu zmierzono inny rozstaw zrenic (wiekszy) i dlatego nowe soczewki wygladaja na grubsze. Do wyboru indeksow wiekszych niz 1.6 zawsze nalezy podchodzic z rozwaga.
    Adek
  • Amarena
    Posty: 0
    Rejestracja: 27 maja 2014, 11:01
    Lokalizacja: Sieradz

    autor: Amarena » 04 czerwca 2014, 11:28

    mexx - dziękuje za kolejna odpowiedz, obie bardzo mi rozjasnily zagadnienia związane z tematem i teraz bede wiedziala na co zwracac uwage przy zakupie nowych okularów.
    Zostawiam temat, moze komus się przyda, bo jak widac jest troche pułapek przy tych wyzszych indeksach, a czasem efekt może nas zaskoczyc, niekoniecznie pozytywnie:)
    Pozdrawiam.

    [ Dodano: 4 Czerwiec 2014, 11:28 ]
    Adekboss1 pisze:Dla ciekawosci sprawdzilbym jeszcze polozenie punktow montazowych w starej i nowej oprawie. Byc moze 20 lat temu zmierzono inny rozstaw zrenic (wiekszy) i dlatego nowe soczewki wygladaja na grubsze. Do wyboru indeksow wiekszych niz 1.6 zawsze nalezy podchodzic z rozwaga.
    Na zdjęciach dla porównania uzylam okularow sprzed 5 lat, ktore do tej pory nosiłam.
    Z ciekawości natomiast wygrzebałam jakies mocno wiekowe patrzałki i one faktycznie niewiele się roznia od moich wyższych indeksow, stad ta wzmianka:)
    W kazdym razie dziekuje za sugestie, moze faktycznie cos jest na rzeczy z tym rozstawem zrenic. Trzeba to zmierzyc.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio zmieniony 04 czerwca 2014, 11:34 przez Amarena, łącznie zmieniany 1 raz.
  • torn
    Posty: 0
    Rejestracja: 04 czerwca 2014, 10:48
    Lokalizacja: wawa

    autor: torn » 04 czerwca 2014, 12:01

    Amerena co to są tkz indeksy i po co je sie stosuje?
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 04 czerwca 2014, 13:36

    Uwaga! To chyba stary pytacz.
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości