ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Soczewki progresywne czy biurowe - prośba o pomoc w wyborze
  • rob14
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 29 sierpnia 2013, 13:45
    Lokalizacja: Krakow

    Soczewki progresywne czy biurowe - prośba o pomoc w wyborze

    autor: rob14 » 29 sierpnia 2013, 14:05

    Witam, mam nastepujaca recepte i chcialem sie doradzic fachowcow, jakie soczewki bede optymalne w mojej sytuacji:

    do dali:
    P: sfera: +0,75, cylinder -3,75, os 15 stopni
    L: sfera -0,5, cylinder -1,25, os 178 stopni

    i do blizy:
    P: sfera: +0,75, cylinder -3,75, os 15 stopni
    L: sfera +0,25, cylinder -1,25, os 178 stopni

    czyli jedyna roznica to przejscie z -0,5 na +0,25 przy blizy. Mam 40 lat i jestem informatykiem pracujacym 8-9 godz. dziennie przed monitorem LCD i laptopem, samochodem dojezduam do pracy ok. 2x50 minut dziennie, czysami wypad samochodem na weekend ale przewaznie nie dalej niz 100-200km, dluzsze trasy sporadycznie. I zastanawim sie, czy soczewki progresywne bede wlasciwym wyborem dla mnie, gdzie jednak wiekszosc zycia spedzam przed monitorem. Czytalem, ze nowe typy progresow Free-Form maja szersze pole widzenia, ale coraz wiecej producentow sugeruje do komputera soczewki bioruwe (Essilor Interview, Zeiss Gradal, Hoya Tact 200/400 TrueForm lub Hoyalux iD WorkStyle 200/400, Szajna Office lub BIZNES 200/400 oraz JZO EXTENSO2). Oprocz dobrego widzenia i w miare jaknajmniejszego meczenia wzroku przy pracy przed monitorem, zalezy mi na tym, by bedac w domu nie trzebybylo zmieniac co chwile okularow to do czytania, to do zabawy z dzieckiem, czy do wyjscia na spacer a najlepiej byloby, gdyby w tych samych okularach dalo sie tez prowadzic samochod z tym, ze obawiam, sie, ze soczewki progresywne smniejsza komfort 8 godz. pracy przed monitorem. Do tej pory nosilem jedne okulary i bylo to wygodne, no ale coz strzelila 40-ka a wraz z tym przejscie jednego oka na lekki minus. Prosze o porade w jakim kierunku wyboru isc - czy przy tak niewielkiej roznicy jedynie lewego oka wybrac soczewki progresywne z szerszym polem widzenia Free-Form czy tez raczej soczewki biurowe do 4 metrow i 2 pare okularow do prowadzenia samochodu?

    Na jednym z watkow czytalem, ze przy dluzszej pracy z monitorem przy soczewkach progresywnych wystepuja bole karku od podnoszenia glowy do gory by trafiac w strefe progresji a u mnie na wskutek kilkunastoletniej pracy z PC wystepuja zwyrodnienia kregoslupa szyjnego.

    Nie zalezy mi na konkretnym producencie i z tego, co slyszalem, to lepiej kupic dobrej klasy soszewki JZO czy Szajna niz eco Essilora/Zeissa/Hoya/Rodenstock czy innych "swiatowych marek", bo sa ponoc nie odbiegaja wiele jakosciowo od dobrych soczewek "swiatowych marek" a sa przy okazji duzo tansze. Jesli sie myle - prosze o sprostowanie, bo byc moze soczewki progresywne Hoyalux iD LifeStyle V+ zdaja lepiej egzamin od Szajna VEO COMFORT lub VEO EXPERT z powloka DIAMENT AR albo JZO Anateo Mio z powloka Ideal Max. Ciekaw jestem jaka jest roznica w cenie miedzy tymi produktami.

    Bede wdzieczny za fachowa porade oraz podpowiedz, gdzie w Krakowie lub Niepołomicach moge znalesc dobrego mistrza optyka, ktory dobrze dobierze okulary progresywne lub biurowe mowiac prawde i nie zdrzierajac niemilosiernie z klienta (aczkolwiek lisze sie ze takie soczewki nie sa tanie).

    Jesli chodzi o material, to jak dla mnie moga byc to soczewki mineralne, ktore raczej powinny byc tansze a sa duzo trwalsze i mozna je przecierac sciereczka na sucho, aczkolwiek z tego, co czytalem, wynika, ze wiekszosc producentow robi soczewki progresywne czy biurowe z tworzywa.

    Pozdrawiam,
    Robert
    Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2013, 15:54 przez rob14, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 04 października 2013, 13:52

    Soczewki progresywne będą dostępne jako mineralne ale o szklanych biurowych nie słyszałem. Czy moc na pewno jet poprawna? Z reguły addycja jest równa a tutaj mamy duży różnicę (0,75 dptr) Jeśli chciałby Pan prowadzić w nich samochód to tylko progresywne. Przy takiej małej addycji nie będzie Pan odczuwał dyskomfortu. Proponuję JZO StarUp albo tańsze Shamir FirstPal.
    Adek
  • rob14
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 29 sierpnia 2013, 13:45
    Lokalizacja: Krakow

    autor: rob14 » 30 października 2013, 22:01

    Adekboss1 pisze:Czy moc na pewno jet poprawna? Z reguły addycja jest równa a tutaj mamy duży różnicę (0,75 dptr) .
    Przepraszam wkradla sie pomylka - oczywiscie addycja dla obu szkiel wynosi +0,75dpi.
    Prosze powiedziec, czy jesli pracuje w biurze to nie beda lepsze Hoyalux iD LifeStyle V+ , Shamir Autograph in Touch, Essilor Comfort New Ed. lub JZO Anateo Mini?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 29 listopada 2013, 11:44

    Do pracy typowo biurowej np. praca przy komputerze lepsze bedą soczewki o krotkiej strefie progresji np. Anateo mini. Moim zdaniem jesli Pana miejsce pracy jest odpowiednio przygotowane tzn. mozliwosc regulacji wysokosci fotela, monitor ponizej lub na wysokosci glowy to nie bedzie problemu z progresywnymi. Biurowe beda sie lepiej sprawdzaly przy komputerze ze wzgledu na szersze pole widzenia w strefach posrednich oraz bliskich. Jak nazwa wskazuje sa do biura wiec poza nim nie mozna ich uzywac ze wzgledu na brak strefy dali.
    Adek
  • MrOptic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 101
    Rejestracja: 20 września 2011, 13:22
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: MrOptic » 09 lutego 2014, 20:25

    Najlepiej byłoby je dopasować i mieć optymalną ochronę i komfort,ciężko doradzić bo każde odczucie oraz opinia będzie inna,jednak mimo wszystko bardziej polecałbym progresywne.
  • Mitolli
    Posty: 0
    Rejestracja: 11 lipca 2017, 16:35
    Kontakt:

    Re: Soczewki progresywne czy biurowe - prośba o pomoc w wyborze

    autor: Mitolli » 11 lipca 2017, 16:48

    Hmm, trudno doradzić tak na odległość, zwłaszcza w takiej sprawie. Myślę też, że raczej w 100% nie będziesz sugerować się tym co Ci tutaj piszą. Jedynie kontakt ze specjalistą. Takie moje zdanie, mimo, że bardziej jestem przychylna do progresywnych w tym przypadku, to od razu powiem, że nie sugeruj się tym w żaden sposób.
  • lucaskruszyna
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 lipca 2020, 09:55

    Re: Soczewki progresywne czy biurowe - prośba o pomoc w wyborze

    autor: lucaskruszyna » 17 lipca 2020, 10:10

    Praktycznie od ręki okulary wykonują w [spam-link] Wchodzisz, proponują badanie wzroku, dopasowanie okularów, czy nawet ściągnięcie konkretnej kolekcji na życzenie, jak masz coś ciekawego na oku.
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 8 gości