Optometria 2013, pomocy!

DOWOLNE TEMATY - czyli jak to przy kawie lub herbacie rozmowy o wszystkim i o niczym :-)

Moderator: LEMUR

Zablokowany
orsz

Optometria 2013, pomocy!

Post autor: orsz » 04 maja 2013, 15:46

Witam wszystkich forumowiczów!

Piszę do Was, gdyż mam pewien dylemat i mam nadzieję, że pomożecie mi go rozwiązać choć w minimalnym stopniu.
Od jakiegoś czasu zacząłem się interesować optometrią i od października chciałbym podjąć studia na tym kierunku.
Mój dylemat polega na tym, że nie wiem w strone której uczelni się bardziej skłonić. Interesuje mnie optyka okularowa i optometria na wydziale biofizyki Uniwersytetu Warszawskiego i optometria na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
Jak myślicie, która uczelnia jest lepsza? Czy zakres obowiązkowego materiału rożni się na tych uczelniach?
Może znajdzie się jakaś osoba studiująca ten kierunek na którejś z wymienionych uczelni i wypowie się na ten temat?

Z góry dziękuję za odpowiedzi (mam nadzieje, że znajdzie się choć jedna). Pozdrawiam!

Stylion_pl
Forumowicz
Forumowicz

Post autor: Stylion_pl » 01 lipca 2013, 19:18

Tak szczerze mówiąc to dla mnie lepszy jest UW i kończąc taki kierunek na wydziale biofizyki zyskujesz duże uprawnienia, masz wiedzę praktyczną jak i teoretyczną,co bardzo się liczy. Innymi słowy praca powinna czekać otworem. Mam kilku znajomych właśnie po tym kierunku. Nie wiem jak jest w Poznaniu.

MZ
Ekspert
Ekspert

Post autor: MZ » 04 lipca 2013, 17:43

Zapraszam do Wrocławia, który ma dłuższą tradycję w kształceniu optometrystów niż UW i UMed w Poznaniu

mexx
Ekspert
Ekspert

Post autor: mexx » 04 lipca 2013, 18:24

który ma dłuższą tradycję w kształceniu optometrystów niż UW i UMed w Poznaniu
A ja słyszałem, że początki optometrii w Polsce były na Akademii Medycznej (obecnie UMed) w Poznaniu.

MrHilary
Forumowicz
Forumowicz

Post autor: MrHilary » 04 lipca 2013, 19:13

Mam takie same dane,więc Wrocław na pewno dłuższych tradycji pod tym względem nie posiada. Jeżeli miałbym doradzać, to postaw a Poznań,solidna uczelnia dające rzetelne podstawy i wykształcenie do podjęcia zawodu.

MZ
Ekspert
Ekspert

Post autor: MZ » 06 lipca 2013, 19:27

Pierwszy rocznik studiów podyplomowych z optyki okularowej i optometrii na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął zajęcia w październiku 1998 roku.

mexx
Ekspert
Ekspert

Post autor: mexx » 06 lipca 2013, 20:08

Początki optometrii to, powstanie Zakładu Optometrii w 1983 r. na Akademii Medycznej w Poznaniu. Proszę zajrzeć choćby tutaj.
Przypuszczam, że we Wrocławiu słowo optometria było wówczas jeszcze nieznane, a każdym razie nie budziło zainteresowania. Pierwsze w Polsce Studium Podyplomowe Optometrii powstało również w Poznaniu, we wrześniu 1994 r. Pierwsi w Polsce absolwenci optometrii opuścili mury poznańskiej AM w 1997 r., a więc znacznie wcześniej niż we Wrocławiu w ogóle zaczęto nauczanie w tym kierunku. To studenci tego pierwszego studium w Poznaniu utworzyli obecne Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki i uzyskali dla niego status członka ECOO, a później rekomendowali również optyków (KRIO) do tej międzynarodowej organizacji.. To oni doprowadzili do umieszczenia w 1998 r. zawodu optometrysty w Klasyfikacji zawodów i specjalności, co otworzyło możliwość uruchomienia 5-cio letnich studiów dziennych ze specjalnością optometria. I takie studia we współpracy UM i UAM w Poznaniu powstały jako pierwsze w Polsce. To na Akademii Medycznej w Poznaniu powstała pierwsza w Polsce (i chyba nadal jedyna), samodzielna Katedra Optometrii. O ile pamiętam, to we Wrocławiu początkowo było dwusemestralne studium, bardziej przypominające kurs niż studia. Nie było przypadkiem, że ówcześni absolwenci z Wrocławia zapisywali się na studium podyplomowe w Poznaniu. Dopiero chyba kilka lat później, kiedy zaczęły się rozmowy w MZ o ustawie o zawodach medycznych i były formułowane pierwsze kryteria kwalifikacyjne, utworzono studium z dzisiejszym programem i w dzisiejszym wymiarze godzin. Zapoczątkowana w Poznaniu optometria odniosła sukces, a ten jak wiadomo ma zawsze wielu ojców Bez wątpienia PW ma już swój dorobek w optometrii, ale chciałoby się powiedzieć: znaj proporcjum mocium Panie..
Ostatnio zmieniony 06 lipca 2013, 20:10 przez mexx, łącznie zmieniany 1 raz.

MZ
Ekspert
Ekspert

Post autor: MZ » 07 lipca 2013, 20:07

To wszystko prawda, ale prawdą jest także, że nie tylko na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu prowadzone są od wielu lat studia optometryczne i nie tylko absolwenci tych studiów znają się na optometrii i procesach widzenia .

mexx
Ekspert
Ekspert

Post autor: mexx » 07 lipca 2013, 20:27

Oczywiście. Jak napisałem:
Bez wątpienia PW ma już swój dorobek w optometrii
Ale to co pan napisał:
do Wrocławia, który ma dłuższą tradycję w kształceniu optometrystów niż UW i UMed w Poznaniu
już nie jest prawdą. PW nie ma dłuższej tradycji w kształceniu optometrystów niż UMed. w Poznaniu.
Myślę, że teraz każdemu wszystkie należne honory zostały oddane, co kończy sprawę.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 07 lipca 2013, 20:28 przez mexx, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany
free phpbb3 themes phpbb32 3.2 styles themes templates